Geology Science

مطالب تخصصی زمین شناسی

معرفی و آموزش نرم افزار Nero – فرمانروای دنیای CD و DVD

معرفی و آموزش نرم افزار Nero – فرمانروای دنیای CD و DVD

نرم‌افزار Nero مشهورترین و می‌توان گفت جزو یکی از قدرتمندترین برنامه‌های رایت سی‌دی و دی‌وی‌دی است .

آموزش نرم افزار نرو 

برخی از کارهای قابل انجام توسط ابزارهای موجود در این نرم‌افزار عبارتند از:

 

ساخت و ویرایش

ویدئو : نرم‌افزار Nero با دارا بودن ابزار میکس و تبدیل فیلم قادر است به راحتی فیلم شما را در کمترین زمان ممکن برایتان میکس و مونتاژ کند.افزودن تکه فیلم‌ها و منوها، افزایش کیفیت فیلم، ایجاد گالری عکس از تصاویر به همراه موزیک زمینه و... از جمله قابلیت‌هایی است که این ابزار در اختیار شما قرار می‌دهند.

صوت :با ابزارهای حرفه‌‌ای میکس صدا در نرم‌افزار Nero می‌توانید علاوه بر عملیات تبدیل فورمت‌های صوتی به یکدیگر به ویرایش و ایجاد فایل‌های صوتی نیز بپردازید. بهبود کیفیت موزیک فیلم‌ها و ایجاد صداهای surround نیز از دیگر قابلیت‌های این ابزار است.

عکس:  Nero می‌تواند علاوه بر در اختیار گذاشتن ابزارهای مورد نیاز برای مشاهده و مدیریت تصاویر بر روی رایانه این امکان را به شما بدهد تا عکس‌های خود را با کیفیت بسیار عالی و با سرعت فوق‌العاده‌ زیادی همراه با افکت‌های جذاب و موزیک زمینه به فایل‌های تصویری قابل پخش در تلویزیون تبدیل کنید و بدون نیاز به رایانه همراه با خانواده خود به مشاهده آنها بپردازید.

 

تبدیل

کیفیت بالا: فیلم‌های خود را با کیفیت HD فیلمبرداری کرده‌اید اما دستگاه رایت دیسک‌های Blu-ray ندارید؟ با استفاده از Nero می‌توانید به راحتی فایل‌ مورد نظر خود را به فورمت AVCHD تبدیل کرده و بدون افت کیفیت آن را فشرده نمایید. حالا فیلم شما در یک  دی‌وی‌دی معمولی قابل رایت کردن است و توسط دستگاه‌های Disc Player Blu-ray یا Play Station R3 قابل مشاهده است.

تبدیل فیلم: تبدیل فیلم‌ها به فورمت‌های قابل پخش در ipod یا PSP یکی از مهمترین نیازهایی است که امروزه کاربران بدنبال رفع آن هستند. Nero در این مورد نیز می‌تواند راه‌کارهای مناسب با روش کار آسان و سریع را در اختیار شما قرار داده و علاوه بر تبدیل فیلم‌های مورد نظر شما به اینگونه فرمت‌ها این امکان را در اختیار شما قرار دهد تا بتوانید فیلم‌های دی‌وی‌دی خود را نیز فشرده کرده و بر روی سی‌دی یا حافظه‌های فلش ذخیره کنید.

سینمای خانگی: تبدیل اتاق حال به یک مرکز موسیقی و لذت بردن از موزیک ها و نمایش‌ها در تمام اتاق‌های منزل، ضبط برنامه‌های تلویزیونی و مشاهده آنها در زمان‌های دلخواه و همچنین مشخص نمودن یک لیست از موزیک‌های مورد نظر برای پخش به صورت متوالی در ساعت‌های طولانی از جمله امکاناتی است که ابزارهای Home Entertainment در این نرم‌افزار در اختیار شما قرار می‌دهند.

 

تولید و کپی

تولید انواع سی‌دی و دی‌وی‌دی با کیفیت‌های مختلف و در فورمت ‌های مختلف از دیگر امکاناتی است که این نرم‌افزار در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌تواند بطور کامل تمام نیازهای شما در این زمینه را رفع کند انجام عملیات کپی در ویندوز ویستا تنها با یک کلیک، رمز‌گذاری بر روی سی‌دی‌های ایجاد شده و همچنین دارا بودن فناوری حفاظت از اطلاعات در این نرم‌افزار از جمله ویژگی‌های منحصر بفرد موجود در نسخه 8 این برنامه قدرتمند است.

 

پشتیبان‌گیری

با فناوری Secur Disc در این نرم‌افزار می‌توانید از فایل‌ها، درایوها و حتی کل سیستم خود یک نسخه پشتیبان تهیه کرده و در مواقع لزوم از آنها استفاده کنید. پشتیبان‌گیری بر روی حافظه‌های جانبی و سرورهای FTP. ایجاد سی‌دی‌های راه انداز و انجام عملیات پشتیبان ‌گیری به صورت خودکار از دیگر قابلیت‌ها این ابزار است.

 

حالت‌های مختلف کپی اطلاعات

اولین و ساده‌ترین استفاده‌ای که از این نرم‌افزار می‌شود کپی اطلاعات در حالت‌های مختلف روی سی‌. دی و دی‌وی‌دی است.

نرم‌افزار Nero قادر است بسادگی سی‌‌دی و دی‌وی‌دی‌هایی از نوع دیتا، صوتی، تصویری و ... را برای شما ایجاد کند که البته هر یک از انواع این حالات کپی نیز حالت‌های مختلفی دارد که کامل توسط این برنامه پشتیبانی می‌شوند.

نرم‌افزار Nero پس از نصب، ابزارهای مختلفی را در اختیار شما قرار می‌دهد که با استفاده هر یک از این ابزارها می‌توانید از نرم‌افزار استفاده کنید. به عنوان مثال ابزارهایی همچون Nero Bumig Rom، Nero Express، Nero Start Smart و ... از جمله ابزارهای کوچکی‌اند که با استفاده هر کدام از آنها عملیات کپی اطلاعات روی سی. دی و دی وی. دی قابل اجراست و تنها تفاوت آنها با یکدیگر در نحوه نمایش منوها و ساده یا پیچیده بودن روش کار با آنهاست . این ابزار در نسخه‌های مختلف Nero دستخوش تغییراتی‌اند، به عنوان مثال، ابزارNero start smart  در نسخه 8 این نرم‌افزار نسبت به نسخه 7 آن دارای تغییرات گرافیکی بسیار زیادی است و موجب شده است تا کاربران جدیدی که به استفاده از این برنامه روی می‌آورند بسیار راحت‌تر از قبل بتوانند از آن استفاده کنند.

ابزار Nero Buming Rom نیز همراه همیشگی این نرم‌افزار در تمام نسخه‌ها بوده که همچنان نیز با تغییر بسیاری کمی در این نرم‌افزار گنجانده شده. اما به دلیل پیچیدگی نسبی کار با این ابزار مورد پسند کاربران حرفه‌ای است.

ابزار Nero Express یکی از متداول‌ترین ابزاری است که از نسخه 6 این نرم‌افزار ارائه شد و کاربران بسیار زیادی را به خود جذب کرد. استفاده از این ابزار بسیار راحت است و در تمام نسخه‌های نرم‌افزار Nero نیز دارای شکل و شمایل یکسانی بوده است.

ابزار Nero express کاربردی‌ترین و ساده‌ترین حالات کپی اطلاعات را شامل می‌شود که البته در بیش از 90 درصد موارد نیز فقط این حالت کپی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

گزینه‌های موجود در ابزار Nero express به طور مختصر عبارتند از:

Data

CD  Data: با انتخاب این گزینه می‌توانید همه نوع قابل  را در سی. دی مورد نظر خود کپی کرده و در همه ویندوزها نیز به استفاده از آنها بپردازید. این حالت برای کپی نرم‌افزار، عکس، موزیک‌های MP3 و ... در کنار یکدیگر بسیار مفید است.

Data DVD :اگر دستگاه کپی دی‌وی‌دی در اختیار دارید و اطلاعات شما زیاد است و روی سی‌دی جا نمی‌گیرد، می‌توانید آنها را با انتخاب این گزینه روی دی‌وی‌دی کپی نمایید. این گزینه نیز همانند گزینه بالا از تمام فرمت‌ها پشتیبانی می‌کند و همه نوع اطلاعاتی در آن قابل انتقال است.

 

Music

CD Music: اگر می‌‌خواهید یکی سی‌دی موزیک قابل پخش در تمام دستگاه‌های پخش موزیک ایجاد کنید، از این گزینه استفاده کنید. در این حالت حدودا بسته به نوع سی‌دی شما 70 دقیقه موزیک در یک سی‌دی قابل رایت است که فایل‌های MP3، Wma  نیز هنگام انتقال از رایانه به سی‌دی به صورت خودکار به فرمت Audio CD تبدیل می‌شوند.

Jukebox Audio CD: اگر قصد دارید موزیک‌های بیشتری در یک سی‌دی جای گیرد و فایل‌های صوتی خود را با فرمت‌های MP3، WMA در سی‌دی رایت کنید از این گزینه استفاده کنید. سی‌دی‌هایی که به این حالت کپی می‌شوند در تمام رایانه‌ها و دستگاه‌های پخش سی‌دی که از فورمت‌های MP3، WMA پشتیبانی می‌کنند قابل پخش است.

Jukebox Audio CD: این حالت نیز دقیقا مانند Jukebox Audio CD است. با این تفاوت که اطلاعات شما روی دی وی‌دی رایت می‌شود.

 

Videos/Pictures

Video CD: فرمت استادارد رایت فیلم روی سی‌دی که در تمام دستگاه‌های پخش سی‌دی‌های تصویری قابل اجرا باشد ویدئو سی‌دی است. پس چنانچه می‌خواهید از فیلم‌های مورد نظر خود یک سی‌دی تصویری ایجاد کنید، این گزینه را انتخاب کنید.

DVD- Video: اگر یک فیلم دی‌وی‌دی را قبلا روی هارددیسک خود کپی کرده‌اید و حالا می‌خواهید مجددا آن را روی دی‌وی‌دی کپی کنید می‌باید از این گزینه استفاده کنید. دقت داشته باشید که چنانچه قصد دارید از فیلم‌های روی هارددیسک که به فرمت دی‌وی‌دی نیستند یک فیلم دی‌وی‌دی ایجاد کنید باید از ابزار Nero Vision استفاده کنید.

 

Image, Project, Copy

با استفاده از گزینه‌های موجود در این بخش می‌توانید از سی‌دی یا دی‌وی‌دی‌های مورد نظر خود به طور کامل یک کپی روی هارددیسک ایجاد کنید و همچنین می‌توانید به ایجاد سی‌دی یا دی‌وی‌دی از کپی‌های گرفته شده توسط نرم‌افزار که در هارددیسک شما ذخیره شده است، اقدام کنید.

 

ویرایش تصاویر

نرم‌افزار Nero Photo Snap  یكی از نرم‌افزار‌های ویرایش تصاویر است .این نرم‌افزار دارای محیط كار بسیار ساده ای است اما قابلیت‌های بسیار زیادی را در خود جای داده است.

برخی از مهم‌ترین قابلیت‌ها و امكاناتی كه با استفاده از این برنامه در اختیار شما قرار می‌گیرد عبارتند از :

* مشاهده و چاپ تصاویر

* مشاهده اطلاعات تصاویر

* ویرایش نیمه حرفه‌ای تصاویر

* اعمال افكت‌های مختلف‌

 

تنها با یك كلیك‌

در این نرم‌افزار بیش از 25 ابزار مختلف برای انجام انواع تغییرات روی تصاویر وجود دارد كه دسترسی به هر یك از آنها تنها با یك بار كلیك‌كردن نشانگر موس امكان پذیر است. محیط كاربری این نرم‌افزار بسیار ساده است و هر ابزار نیز تنظیمات مختلفی را در خود جای داده است كه با كلیك روی هر كدام از این ابزارها تنظیمات پیشرفته مربوط به آن ابزار در اختیار شما قرار می‌گیرد.

كارهایی همچون تنظیم رنگ، تنظیم روشنایی، كاهش نویز، افزایش شفافیت، حذف قرمزی چشم‌ها، چرخش تصاویر، تصحیح پیكسل‌های خراب، تغییر لنز، ایجاد تصاویر سیاه و سفید و ... از جمله عملكرد‌های مفیدی است كه توسط این برنامه به‌راحتی قابل اجرا است.

نرم‌افزار Photo Snap در مجموعه نرم‌افزاریNero   نسخه 7 و بالاتر وجود دارد و با وجود این نرم‌افزار در صورتی به نرم‌افزارهایی همچون فتوشاپ نیاز پیدا خواهید كرد كه بخواهید به صورت حرفه‌ای به امر طراحی بپردازید. در غیر اینصورت این نرم‌افزار می‌تواند تمام نیازهای متداول شما برای كار بر روی تصاویر را برطرف كرده و جایگزینی بسیار مناسب برای برنامه‌های ویرایش عكس باشد.

در مجموعه نرم‌افزاری Nero  برنامه‌ای با عنوانNero PhotoSnap Viewer نیز وجود دارد كه با استفاده از آن می‌توانید به مشاهده دسته ای تصاویر موجود روی‌ هارد دیسك خود بپردازید.

این نرم‌افزار بیش از 50 فرمت مختلف تصویری را پشتیبانی می‌كند كه فرمت نرم‌افزارهای حرفه ای ویرایش تصاویر همچون فتوشاپ  نیز در لیست این فرمت‌ها به چشم می‌خورد.برای آشنایی بیشتر با قابلیت‌ها و امكانات این نرم‌افزار قدرتمند می‌توانید همین امروز به لیست نرم‌افزارهای نصب شده در مجموعه نرم‌افزارهایNero  در ویندوز خود مراجعه كنید.

 

فیلمسازی با  Nero Vision

ساخت فیلم در فرمت‌های مختلفVCD ,DVD ، تدوین و میكس فیلم‌ها، افكت گذاری و افزودن جلوه‌های ویژه تبدیل فرمت‌های مختلف تصویری به یكدیگر و تبدیل مجموعه عكس‌ها به‌صورت اسلاید شو‌های قابل نمایش در دستگاه‌های پخشVCD , DVD برخی از قابلیت‌های كلیدی این نرم‌افزار است.

نرم‌افزارNero Vision در اكثر نسخه‌هایNero موجود است كه با توجه به هر یك از این نسخه‌ها ممكن است دارای تفاوت‌هایی در امكانات و ابزارهای داخل نرم‌افزار باشد.

پس از اجرای نرم‌افزارNero Vision صفحه اصلی آن را مشاهده خواهید كرد كه دارای بخش‌های مختلفی است:

 

Make DVD

اولین گزینه موجود در صفحه اصلی این نرم‌افزار گزینهMake DVD  است كه خود شامل سه زیر شاخه است. با انتخاب هر یك از این سه گزینه می‌توانید فیلم‌ها و كلیپ‌های مورد نظر خود را در نرم‌افزار فراخوانی كرده و از آنها بصورتDVD خروجی بگیرید. انتخاب گزینه اول در این بخش عمومی‌ترین انتخاب برای كاربران است.

Make CD

اگر می‌خواهید فیلم‌های خود را تدوین و افكت گذاری كنید سپس آنها را در فرمت‌هایی همچونVCD , SVCD , Mini ذخیره كنید می‌توانید از گزینه‌های موجود در این بخش استفاده كنید.

Record Directly To Disc

چنانچه می‌خواهید به‌صورت مستقیم از دوربین فیلمبرداری خود فیلم را گرفته و هم‌زمان آن را در حین انتقال به رایانه روی سی‌دی یا دی‌وی‌دی ضبط كنید می‌توانید از این گزینه استفاده كنید. با انتخاب این گزینه عملیاتCapture از دوربین هم‌زمان با عملیات كپی اطلاعات صورت می‌گیرد.

Make Movie

اگر قصد ندارید فیلم خاصی را ویرایش كنید و می‌خواهید تكه فیلم‌ها و كلیپ‌های مورد نظر خود را همراه با تصاویر و عكس‌هایتان به‌صورت یك‌جا و در یك فایل تصویری گردآوری كنید می‌توانید این گزینه را انتخاب كنید.

Make Slideshow

برای مشاهده عكس‌ها در تلویزیون باید ابتدا آنها را به فرمت‌های قابل پخش توسط  دستگاه‌هایVCD , DVD تبدیل كرد. اگر می‌خواهید عكس‌های خود را بدین شكل در آورید و روی آنها افكت‌های مختلفی را اعمال كنید یا پخش موزیك‌هایی را در حین نمایش آنها در نظر بگیرید، می‌توانید از این گزینه كمك بگیرید.با انتخاب این گزینه چندین زیر شاخه برای شما نمایش داده می‌شود كه هر كدام قادر است تصاویر شما را در استاندارد خاصی به اسلاید شو تبدیل نماید.

Capture Video To Hard Drive

دریافت فیلم از دوربین و ذخیره آن در رایانه توسط این بخش قابل انجام است. با استفاده از این قابلیت می‌توانید فیلم‌های خود را به‌راحتی از دوربین روی رایانه ذخیره كرده و هر زمان كه بخواهید تغییرات مورد نظرتان را روی آنها اعمال كنید.

توجه داشته باشید كه انتخاب هر یك از گزینه‌های فوق شما را به صفحه‌ای هدایت می‌كند كه در تمام موارد دارای گزینه‌ها و بخش‌های یكسانی است. تنها تفاوت هر یك از این بخش‌ها در نوع استاندارد فایل‌های نهایی است كه برای شما ایجاد می‌كنند.

 

منبع: با اختصار از ویژه نامه کلیک - امیر عصاری

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۰ آذر۱۳۸۴ساعت   توسط ๑۩۞۩๑ محمد ๑۩۞۩๑  |